Na návštěvu k šestinedělce?

Jedině s kastrůlkem vydatného oběda.


Věděli jste, že se historicky ženy v období šestinedělí izolovaly jako nečisté? V rámci domu se jim vyhradil kout za plachtou (tzv. koutnicí), kde jejich jedinou starostí bylo kojení, seznamování se s miminkem a sbírání sil. Silné předsudky, které tehdy o ženách šestinedělkách panovaly, jim paradoxně poskytovaly pomyslnou ochranu a tolik potřebný klid k regeneraci.



Ostatní ženy z rodiny se v tu dobu staraly o chod domácnosti. Vařily, praly, pečovaly o starší děti. Mamince připravovaly silný slepičí nebo pivní vývar i různé čaje, aby nabrala sílu a vyrovnala se s krevní ztrátou.



Ještě v první polovině dvacátého století bylo běžné po uplynutí šesti neděl uspořádat slavnost uvedení ženy mezi matky. Stejně jako rodit doma za asistence starších žen nebo povolané porodní báby, která pomáhala jen za trochu jídla a výslužku pro svou rodinu. Lékař se přivolával jen v případě komplikací. Moudrost předávaná z generace na generaci se týkala i následné poporodní péče.



Miminko se světu představilo na křtinách, po kterých taky následovala bohatá hostina. Rodina i sousedé přinášeli dary, zejména jídlo, sladkosti, smetanu. Tradice „nošení do kúta“ se na Moravě zachovala dodnes. Jen ta uvítací ceremonie k uvedení mezi matky schází a je to škoda.



Ženy se totiž s každým porodem proměňují. Přivést na svět nový život je velká věc. Maminkám náleží úcta, péče a poděkování. Každá maminka by měla zažít v šestinedělí podporu. Mít možnost věnovat se maximálně miminku, jejich vzájemnému naladění, nerušenému polehávání v posteli a spánku.



Co bychom si ani v dnešní emancipované době neměly nechat vzít je klid v prvních týdnech po porodu. Je důležitý nejen pro první vzájemné sbližování s děťátkem.



Každá žena více než návštěvu a posezení u kávy ocení v tomto období především praktickou pomoc. Přineste v kastrůlku vydatný oběd, nechte za dveřmi bábovku, vezměte starší děti na procházku nebo na hřiště, zajděte na nákup. Zdržte se jen chvíli, abyste se zeptali, co pro ni můžete udělat.



Chraňte ji a respektujte její potřeby. Buďte tu pro ni, když si bude chtít povídat a rozebírat porodní zážitek. Stůjte při ní, i když bude mlčenlivá. Hájemství v šestinedělí má svůj smysl.


Chystáte se na návštěvu ke kamarádce, která nedávno porodila a nevíte si rady s originálním dárkem? Roztomilých bryndáčků a overálků už má jistě štos. Zato na první focení s miminkem v pohodlí domova jen tak nezapomene, zvlášť, když z fotek může být celá fotokniha. Věnujte ji dárkový poukaz s platností 1 roku.


Nově možnost fotit i v jihlavské ateliéru.

48 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte mě 

Instagram

  • Facebook - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle