Krátké, avšak velice intenzivní focení v porodnici

25 listopadu, 2021

Jako máma dvou malých raubířů vím, že porod je celkem náročný proces pro matku i dítě, avšak při prvním pohledu z očí do očí přichází úleva a obrovský pocit štěstí pro vás jako novopečenou maminku. Po prvním doteku tělo na tělo posléze přichází první pocit bezpečí pro vaše zrovna narozené miminko. Následující dny probíhá velmi opatrné seznamování a sžívání se navzájem. Chápu, že jsou to dny, kdy asi zrovna nebudete mít náladu na cizí osobu ve vaší blízkosti, avšak právě tyto okamžiky jsou tak vzácné a intenzivní, že jednou oceníte, že jste se rozhodli je zachytit a navěky je tak uchovat nejen ve své paměti, ale i v krásné semišové fotoknize. 

Pomůžu vám zodpovědět otázky, které vás nejspíše ohledně focení v porodnici napadají. Pojďme na to.

Do kterých porodnic dojíždíte fotit?

Nejraději fotím u nás v jihlavské porodnici, protože jsem tady sama rodila.

Moc ráda za vámi však přijedu kamkoliv si budete přát.

Používáte při focení rekvizity?

Nepoužívám. Mé focení je zcela autentické. Pokud však máte nějaký talisman, který chcete na fotografiích zachytit, vezměte ho s sebou a do focení předmět zakomponujeme.

Jak dlouho focení trvá?

Záleží na okolnostech, zda bude miminko potřebovat během focení nakrmit, přebalit. Také zda budou u focení přítomni případní sourozenci a tatínek. Přibližně počítejte s časem 45-60 minut.

Kdy je nejlepší čas na focení v porodnici?

Čas focení je samozřejmě čistě na vás, avšak z vlastní zkušenosti vím, že dopoledne na oddělení šestinedělí probíhají různá vyšetření, kontroly, vizity, apod. Po obědě už bývá trochu klid a nám se tak otevírá možnost vašeho prvního společného focení.  Abychom využili co nejlepší světlo, je dobré v letních měsících stihnout focení do čtvrté odpolední, v zimních měsících, kdy se stmívá dříve, pak do třetí odpolední. Jelikož při focení nepoužívám žádné přídavné umělé osvětlení ani blesk, proto  potřebuji k focení chytit co nejvíce denního světla.

Jak se mám na focení připravit?

Nebát se. Jsem také máma, a tak se dokážu vcítit do vašich pocitů a kdykoliv během focení budete potřebovat prostor, dám vám ho, kolik bude potřeba. A pak snad jen pomoci vybrat oblečení tatínkovi a případným sourozencům, kteří se přijedou účastnit focení.

Jaké oblečení vybrat?

Pro maminku je autentická nemocniční košile, pro miminko přesně to, co vám poskytne nemocnice. Na některé fotky postačí jen plenka, a to pro zachycení detailních snímků nožiček, zádíček či pupíku.

Jak se připravit na focení v porodnici?

Co když budu nakonec rodit císařem?

Pak ze zkušenosti z focení i ze své vlastní, neb jsem taktéž rodila císařem, doporučuji fotit o 1 den později než při focení po přirozeném porodu. Nemějte strach, fotím velmi citlivě a s velkým respektem.

Co když se vyskytnou komplikace a miminko bude na novorozenecké JIPce? Fotíte i tam?

Již několikrát jsem fotila na novorozenecké JIPce v Jihlavě, takže i s tímto focením mám zkušenosti. Avšak záleží na pravidlech konkrétní porodnice. Pokud to vámi vybraná nemocnice nedovolí, focení můžeme posunout na dobu, až se vrátíte společně domů.

Jak se připravit na focení v porodnici?

Na vašich sociálních sítích jsem viděla krátké video, je možné si ho z focení objednat?

Ano. Moc ráda pro vás kromě fotek vytvořím i krátké video s licencovanou hudbou, které můžete sdílet se svoji rodinou či přáteli. Jen potřebuji tuto informaci sdělit předem.

Co když nebudeme chtít, abyste naše fotky zveřejňovala?

Je to vaše rozhodnutí, zda mi možnost zveřejnit vaše fotografie dáte, a já ho budu plně respektovat. Nebudu vám však lhát, když vám sdělím, že má prezentace uplynulých focení je pro mě velice důležitá, a dává mi možnost sebeprezentace dalším potenciálním zájemcům. Vždyť i vy jste se rozhodli oslovit mě na základě mých dosavadních fotek a videí. Nebýt jich, neměla bych vás jak přesvědčit, že fotím tak, jak fotím. Proto za váš souhlas se zveřejněním budu neskutečně ráda.

Za jak dlouho fotky dostaneme?

Je mi jasné, že se chcete jak sami kochat, tak se pochlubit novým členem rodiny svým blízkým. Proto první malou ochutnávku můžete očekávat již druhý den po focení. Celou galerii vám pak nasdílím do 4 týdnů od focení.

Jak se připravit na focení v porodnici?

Mám v ceně balíčku fotoknihu?

Ano. A pokud budete chtít fotoknih více, pro vaše blízké, můžete jich přiobjednat kolik jen chcete. Mimo jiné nabízím fotoprodukty všeho druhu, které mohou z našeho focení vzniknout – fotky na dřevě, pláno, leporelo. 

Kdy se na focení v porodnici objednat?

Již v těhotenství. Na každý měsíc mám určitou kapacitu tohoto typu focení, kdy držím takzvanou pohotovost, abych mohla dorazit včas právě za vámi.

Zajímá vás ještě něco, co jste v nejčastějších otázkách nenašli? Neváhejte se na mě obrátit osobně skrze kontaktní formulář na webu nebo přímo na můj e-mail. Ráda vám všechny vaše dotazy zodpovím.

Covid opatření: Jsem plně očkovaná i jsem si touto nemocí sama prošla. Při focení vždy používám respirátor.

SHARE THIS STORY