Jak uchovat vzpomínky, když nám okolnosti nepřejí

20 dubna, 2020

Píše se čtvrtý dubnový týden roku 2020 a focení v porodnici, po světě známé jako Fresh48, pro vás zatím fotit nemůžu. Zároveň si uvědomuji, že zachycení prvních hodin života vašeho miminka nejde odložit na jindy, jako to někdy děláme u plánovaného rodinného focení v exteriéru třeba kvůli počasí. Chránit Vás je teď přednější.

Když přichází na svět nový život, zpravidla nedbá na načasování. Netuší nic o nouzovém stavu tam venku ani o zákazu návštěv.

Není třeba smutnit, žijeme v době, kdy je běžnou výbavou mobilní telefon s fotoaparátem, tak můžete pár snímků pořídit sami nebo s pomocí sestřiček. Udělají to pro vás jistě velmi rády. I kdyby to měl být jediný záběr z pobytu v porodnici, na kterém se s miminkem k sobě tulíte, stojí za to se o něj pokusit.

Moc mě mrzí, že tam pro vás nemůžu být. Dosud není jasné, kdy se v porodnicích znovu otevřou dveře pro návštěvy, tak mě napadlo podělit se s vámi alespoň na dálku o pár tipů:

Udělejte si pohodlí

Vyberte chvilinku, kdy jste alespoň částečně odpočatá a děťátko nakrmené a přebalené. Je dost možné, že se na to necítíte a ráda byste byla na fotkách jako ze škatulky. Myslete na to, že emotivní kvalita snímku je v tuto chvíli to, oč běží. A její hodnotu oceníte i po letech, až si záběr budou prohlížet vaše dospělé děti a možná i vnoučata.

Vyzkoušejte ty nejlepší možné světelné podmínky

Někdy stačí málo. Vytáhněte žaluzie a nechte čarovat denní světlo. Vyvarujte se umělého osvětlení (lampičky, zářivky, stropní světlo). Pokud barevné stěny pokoje a okolní nábytek působí příliš rušivě, přejděte do klidnějšího koutku, blíže k oknu nebo zkuste černobílou verzi. Mobily dnes nabízí spoustu možností. Záběr bude čistší, když vás nebudou zbytečně rozptylovat výrazné vzory oblečení, balení od plínek či vlhčených ubrousků. I tu bonboniéru a švestkový kompot pro tentokrát schovejte do nočního stolku : )

Přistupte k focení hravě

Důvěřujte si. Jste fascinovaná tím, kolik má vaše miminko vlásků? Zachyťte je. Nemůžete se odtrhnout od jeho malých oušek? Dejte je do detailního záběru. Jste celá pryč z prstíků, které dělají z vaší malé budoucí klavíristku? Využijte kontrast její ručičky s vaší. Ukažte více i bez zavinovačky. Jak legračně se vaše miminko protahuje v té košilce, co mu sahá až na paty. A spinká jako učiněný andílek. Právě vy máte ty nejlepší předpoklady vidět své děťátko stokrát jinak.

Změňte úhel pohledu

Zkoušejte fotit zblízka i zdálky, cvakněte pár záběrů v postýlce i ve vaší velké posteli. O nic nejde. Když se vám snímky nebudou líbit, jednoduše je smažete. To je nesmazatelná výhoda digitálního focení. Někdy stačí foťák nebo mobil natočit o pár milimetrů do jiného úhlu a fotka hned vypadá líp.

Věřím, že to zvládnete

Jsem tu pro vás, maminky, které jste už porodily, i pro vás, které na termín porodu teprve čekáte, abych zachytila příběhy vašeho životního štěstí v různých etapách.

Už se moc těším, až se poznáme.

SHARE THIS STORY